Gratis nieuwsbrief

 Elke week het laatste   nieuws in je mailbox

    Abonneren »

Oregano-olie doodt salmonella in kipfilet

Tekst verkleinenTekst vergroten
Tekstgrootte:
0 reacties
27 november 2007 11:12 uur
Oregano-olie doodt salmonella in kipfilet
UTRECHT - Oregano-olie is een effectieve bacterieremmer in bijvoorbeeld kipfilet. Dit blijkt uit promotieonderzoek van Sara Burt.

In oregano-olie zit een bestanddeel met een antibacteriële werking. Dit bestanddeel, carvacrol, doodt de bacteriën die ernstige voedselinfecties kunnen veroorzaken.

Door oregano-olie toe te voegen aan het vlees, worden de ziekteverwekkende bacteriën salmonella en E. coli O157:H7 gedood. Bij de bacteriën die niet doodgaan, zorgt Carvacrol ervoor dat zij stress-eiwitten aanmaken.

Lastiger nestelen
Bovendien kunnen de bacteriën door de olie geen flagella (zweephaartjes) ontwikkelen, waarmee ze zich voortbewegen. Zo kunnen de ziekteverwekkende bacteriën zich lastiger nestelen in de darmen van mensen en dieren.

Volgens de promotor kan carvacrol dienen als natuurlijk antibacterieel middel voor (biologische) voedingsmiddelen. 'Leveranciers van (vlees)producten kunnen deze olie prima toepassen', aldus Burt. 'Bijvoorbeeld door de olie aan marinades toe te voegen of door een paar druppels te laten verdampen in de verpakking',

In dampvorm
Een van de voordelen van het gebruik van carvacrol om bacteriën in voedsel te remmen is dat het in de vorm van een damp toegepast kan worden. Het hoeft dan niet vermengd te worden met het uiteindelijke voedselproduct, zoals met veel andere conserveringsmiddelen wel gebeurt, aldus Burt.

Uit het onderzoek blijkt dat carvacroldamp het aantal salmonella’s op kipfilet drastisch vermindert bij een temperatuur van 4 graden Celsius.

'Klinkt interessant'
De Voedsel- en Warenautoriteit (VWA) kon nog geen inhoudelijke reactie geven op de bevindingen van Burt. 'Maar het klinkt zeker interessant', aldus een woordvoerder.

Burt promoveert met haar onderzoek ‘Antibacterial activity of essential oils: potential applications in food’ op 29 november aan de Universiteit Utrecht.

Lees ook:
Oregano en rozemarijn houden omega-3 vast (21 november 2007)

Steeds minder salmonella in kippenvlees (15 november 2007) 

Kijk in ons nieuwsarchief voor:
Alle berichten over E.coli
Alle berichten over salmonella

0 Reacties

Er zijn nog geen reacties geplaatst.

Reageer op dit artikel

Naam :
E-mail adres :
Reactie
 
Onthoud mij
 
"Is er te weinig waardering voor vakmanschap ?"
Nee hoor, men is over het algemeen lovend
Ja, bij het SVO-congres is terecht een oproep gedaan om vakmanschap te promoten
  • 17-09-2012 Slavakto 2012
  • 23-09-2012 Intermeat 2012

Meer evenementen >

Foto van de maand

In Servië is op een vleesfestival een hamburger van 51 kilo gemaakt. De 51 kilo wegende hamburger is 1,5 meter breed en 2,5 centimeter dik. Het vleesfestival is zo populair dat er een week lang geen auto’s door een aantal straten rijden.

Heeft u zelf een bijzondere, opmerkelijke of mooie foto die met vlees, vleesconsumptie of vleesproductie te maken heeft? Stuur deze dan naar vleesmagazine@reedbusiness.nl. En zie uw foto terug als Foto van de Maand.

Twitter

De redactie van Vleesmagazine is al enige tijd actief op Twitter. Handig om zo direct op de hoogte te zijn van de laatste ontwikkelingen in uw branche.
Word nu follower» 

Gratis nieuwsbrief

De gratis Vleesmagazine nieuwsbrief verschijnt iedere dinsdag en brengt u het meest actuele nieuws uit de branche. Abonneren »

MeatTech is een platform van en voor technologen die werken in de vleesindustrie of bij toeleveranciers (ingrediënten, machines, verpakkingen) in deze sector.
ga naar www.meattech.nl