UTRECHT - Het eten van gekweekt vlees uit een laboratorium kan over 4 jaar al mogelijk zijn. Dat zegt vleesprofessor Henk Haagsman.
Achter de schermen werken onderzoekers uit Utrecht, Eindhoven en Amsterdam al ruim 2 jaar samen aan gekweekt vlees dat wordt gehaald uit de stamcellen van een varken. Stamcellen groeien uit tot vleesweefsel.
'Tot nu toe is het niet meer dan een laagje van nog geen halve millimeter op een kweekschaaltje. Maar door gekweekte spiercellen met bindweefsel te mengen willen we het wat steviger maken', zegt de hoogleraar vleeswetenschappen aan de Utrechtse faculteit Diergeneeskunde hij in BN/De Stem.
Kip te goedkopp
Er wordt gewerkt met stamcellen van varkensvlees omdat daar al veel wetenschappelijke ervaring mee is opgedaan. Haagsman: 'Bovendien wordt het vlees van kippen al zo ongelooflijk goedkoop geproduceerd, dat stamcellen hiervan economisch niet aantrekkelijk zouden zijn.'
Het kweekvlees zal vooral verwerkt worden in voedzame producten die alle eigenschappen van vlees hebben, bijvoorbeeld in worsten. Ook kunnen er nog extra elementen, zoals gezonde vetten, aan toegevoegd worden. Een specifieke smaak zal het product volgens hem niet hebben. 'Het is net kalkoen of kip. Het sausje bepaalt de smaak.'
Stegeman subsidieert
Volgens Haagsman werkt Stegeman mee aan deze nieuwe technologie. 'Het bedrijf heeft voor de 2 miljoen subsidie gezorgd die ons onderzoek mede mogelijk maakt.' Qua prijs zal het kweekvlees op het niveau van rundvlees zitten. 'Het wordt iets duurder dan het vlees van echte varkens maar van dat vlees worden niet alle kosten in rekening gebracht.'
Hij ziet het kweekvlees verder als middel om broeikasgassen mede te helpen oplossen. 'Bovendien kan kweekvlees een goede manier zijn om het dierenwelzijn te verbeteren; vlees in een petrischaaltje hoef je niet onverdoofd te castreren.'
Symposium
In Utrecht werd het symposium Voedsel, kunst en wetenschap gehouden, over controversiële hapjes, voedselkunst en kweekvlees. Spreker was onder meer Haagsman. NRC.nl was erbij en maakte een verslag.
Kijk ook op onze stelling:
'Kweekvlees - vlees dat uit spiercellen wordt gekweekt - is een doodlopende weg.'
Wat vindt u? Stem mee.
Lees ook:
La Brund, Kreas en Happy Meat alternatief voor kweekvlees (30 mei 2006)
Kweekvlees moet andere naam krijgen (29 maart 2006)






